Jak podają źródła historyczne, najprawdopodobniej 14 kwietnia 966 r. pierwszy władca Polski Mieszko I przyjął chrzest. Tym samym wprowadził naród polski na drogę wiary chrześcijańskiej i kultury europejskiej. W roku 2016, który Papież Franciszek ogłosił Rokiem Miłosierdzia, przeżywamy więc 1050 rocznicę tych wydarzeń.

Z tej okazji szkolne koło teatralne w Kadłubie pod kierunkiem p. Patrycji Miśków i p. Jarosława Petrowicza przygotowało przedstawienie pt. „966 – chrzest Polski”. Scenariusz do spektaklu zaczerpnięto z czasopisma „Wychowawca”. Uczniowie wcielili się w role Mieszka I, Dobrawy, biskupa Jordana, dworzan i doradców. Niełatwo było nauczyć się długich kwestii, ale efekt był imponujący. Całości dopełniały stroje i muzyka. Uwieńczeniem całego przedstawienia była scena końcowa – wyrażająca radość z bycia chrześcijaninem i Polakiem oraz zanurzenie w Bożym Miłosierdziu, bo jak recytowali uczniowie na zakończenie przedstawienia:

Rok 966 to bardzo ważna data. Polska stała się częścią chrześcijańskiego świata. Pamiętaj więc, Polaku, jak wielkie są to dzieła – Dopóki chrztu łaski płynie zdrój, to Polska nie zginęła. W niej nasze życie, historia – tu nasze korzenie! Choćby mnie świat mamił, wiary swej nie zmienię.

Książę piastowski przyjął chrzest, nawrócił kraj do Boga, Przez tysiąc pięćdziesiąt lat to była pewna droga. I choć nasze dzieje poznaczone krwawymi bliznami, Chrystus jest z Polakami – i zawsze zostanie z nami.

Sztuka została zaprezentowana podczas VII Przeglądu Teatrów Szkół SPSK w Częstochowie, gdzie otrzymała wyróżnienie. Następnie młodzi artyści przedstawili ją w kościołach w Kadłubie i Popowicach.

You may also like

Dzień Ziemi
Rocznica Chrztu Polski
Rocznica Śmierci Jana Pawła II

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *