Wycieczka do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

        15 września odbyła się szkolna wycieczka rowerowa do Popowic i Ożarowa. Wzięło w niej udział trzynastu uczniów i dwoje nauczycieli.

        O godzinie ósmej wyruszyliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Popowicach. Tam poczekaliśmy na pozostałych uczniów ze szkoły, którzy pielgrzymowali pieszo. Przyjechał także ksiądz proboszcz Marian Kozłowski, który opowiedział nam ciekawie o kościele i znajdującym się tam obrazie Matki Bożej. Przedstawił pięćsetletnią historię świątyni. Pokazał nam także zabytkowe drzwi, mające czterysta lat. Pomodliliśmy się i pojechaliśmy dalej.

        Następnym przystankiem był sklep w Józefowie, gdzie posililiśmy się i odpoczęliśmy. Później udaliśmy się pod wiatrak typu koźlak w Kocilewie. Trasa nie była łatwa, gdyż jechaliśmy pod górę. Następnie zatrzymaliśmy się pod sklepem Dino. W końcu dotarliśmy do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Tam przywitał nas dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, a po chwili dyrektor oddziału w Ożarowie – Jarosław Eichtaedt. Zaprosił nas do środka i rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Poznaliśmy wystrój i funkcje pomieszczeń w dworze, tj. alkierza, buduaru, salonu, pokoju myśliwskiego, pokoju do pracy, jadalni i… fajczarni, czyli pokoju męskiego. Dowiedzieliśmy się także dużo o znaczeniu dworu w dziewiętnastowiecznej kulturze polskiej. Udaliśmy się również na wieżę widokową, znajdującą się przy murze okalającym dwór, by podziwiać krajobrazy.

Później pojechaliśmy nad ożarowskie stawy znajdujące się w pięknym w lesie, by kontemplować miejscową przyrodę i odpocząć na pikniku. Najładniejszy ze stawów okrążyliśmy pieszo. Powrót był bardzo ciężki, gdyż droga wiodła przez strome wzniesienia. Dopiero pod Brzezinami teren się wyrównał. Tam tez skorzystaliśmy z placu zabaw.

Wróciliśmy do Kadłuba zmęczeni, ale szczęśliwi.

You may also like

Wycieczka do Wielunia
Wycieczka do teatru i do parku nauki i rozrywki

Sekretariat